Kuba

Provincie Guantánamo

Provincie Guantánamo se rozkládá v jižní části východu ostrova Kuba a její hlavní město nese stejný název jako i celá provincie.

Minulost kubánské provincie Guantánamo je úzce spjata se sousedí provincií Oriente, do které Guantanamo během španělského koloniálního období patřila. Známá zátoka Guantanamo Bay, kde sídlí dosud americká námořní základna, se nachází jižně od hlavního města provincie.

Námořní základna Guantánamo vznikla během americko-španělské války, během které byla opěrným bodem amerických sil. V roce 1903 si pak americká vláda guantánamskou oblast pronajala, původně na 99 let (v roce 1934 byla prodloužena o dalších 99 let), přičemž USA měly ročně za pronájem platit 2000 dolarů. Dnes žije za ostnatým drátem a minovým polem základny okolo 7000 vojáků. Kuba dnes verbálně požaduje navrácení území. Vzhledem k interpretaci americké strany, totiž, že nájemní smlouva může být zrušena pouze tehdy, pokud s tím budou souhlasit obě smluvní strany, je ukončení fungování zdejší americké základny v nedohlednu.

Hlavní město provincie Guantánamo je domovem pro více než 200 tisíc lidí. Mnozí z nich jsou studenti nebo se sem přestěhovali za prací v zemědělství nebo v cestovním ruchu.

Turisté přijíždí do provincie Guantánamo ponejvíce podívat se na americkou věznici. Mnoho z nich se však vydají prohlédnout si i jiné zajímavosti hlavního města provincie. Za vidění určitě stojí socha Fama, která drží trubku. Patří k paláci Palacio Salcines, jenž zase vystavuje impozantní sbírky umění.

Obrovské plochy území byly označeny jako chráněná území, na Seznamu světového dědictví UNESCO je například Parque Nacional Alejandro de Humboldt a biosférické rezervace UNESCO "Cuchillas del Toa" a Baconao.

Jedním z hlavních zdrojů příjmů v provincii je pěstování cukrové třtiny a následná výroba cukru, druhým nejvýznamnějším zemědělským produktem a významnou vývozní komoditou pak tvoří bavlna.

Další články:

Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na Kubě sahá stovky let do minulosti.
Pláže a čistou vodu moře nabízí letovisko Varadero a jeho krásy.
Kuba láká zahraniční investory na daňové prázdniny v nové obchodní zóně nedaleko Havany.
Cayo Coco se nachází souostroví Jardines del Rey.
Zátoka Guantánamo leží v jižní části Kuby. Jmenuje se podle severněji položeného města Guantánamo.

Kuba - navigace

Guantánamo, to nejsou jen vězni na americké základně, jejichž snímky před časem obletěly v médiích celý svět. Guantánamo je provincie nacházející s v jižní části východu ostrova Kuba.


Tyto stránky používají cookies, jak jsou využívána vaše data.