Kuba

Provincie Camagüey

Provincie Camagüey leží ve střední části ostrova Kuba, její metropolí je stejnojmenné město. Ekonomicky je celá provincie silně orientována na zemědělství

V oblasti je typická tradiční výroba cukru, která spolu s chovem dobytka představuje hlavní zdroj příjmů místních obyvatel.

Provincie Camagüey zaujímá rozlohu 15 386 km2, díky čemuž je nejrozlehlejší kubánskou provincií. Na severu tvoří přirozenou hranici Atlantický oceán a na západě provincie Las Tunas. Na jihu hraničí Karibským mořem a na východě s provincií Ciego de Ávila.

Na severu provincie se nachází krásná pobřežní krajina s ohromující pláží Santa Lucía a také divoké Camagüeské souostroví Sabana. Jde o ostrovy téměř nedotčené lidskou přítomností, považované za jeden z nejkrásnějších přírodních parků na celé Kubě.

Pozornost návštěvníků si určitě zaslouží také souostroví Jardins del Rey na severu, kde naleznete nádherné písečné pláže. Ostrovy před kubánským pobřežím nabízí skutečně překrásný pohled.

Jih provincie má turistům také co nabídnout. Leží zde souostroví Jardins de la Reina, které byly pojmenovány mořeplavcem Kryštofem Kolumbem na počest španělského královny Isabely Kastilské. Souostroví je oblíbená destinace pro příznivce potápění a rybaření. Tvoří ho přibližně 660 korálových ostrovů, mezi které se řadí například Cayo Caballones, Cayo Breton, Cayo Grande, Cayo Alcatraz a Cayo Anclitas. Velká části souostroví je součástí kubánského Národního parku Parque Nacional Jardines de la Reina.

Hlavní město, které je třetí největší město Kuby, je domovem pro 300 tisíc obyvatel. Město bylo původně založeno v roce 1514 jako Santa María del Puerto Príncipe na severním pobřeží ostrova, v blízkosti přírodního přístavu Nuevita. Do roku 1528 se ale hned dvakrát přesunulo hlouběji do vnitrozemí. Důvodem byly časté nájezdy pirátů. Ti Camagüey vždy vyplenili a obyvatelé tak byli nuceni ustoupit dále do vnitrozemí ostrova. Roku 1668 zde přistál známý pirát Henry Morgan a po útoku jeho pirátů město téměř celé vyhořelo. Od roku 1923 se město jmenuje Camagüey, název pochází od jména indiánského vůdce, na jehož počest bylo takto pojmenováno.

Provincie Camagüey je turisticky atraktivní. Staré město Camagüey je jedním z největších a nejzachovalejších celků kubánské historické architektury. Návštěvníky jistě potěší mnoho krásných kostelů a labyrintů uliček, které byly postaveny tak, aby zmátly útočící piráty. Město bylo plným právem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pozoruhodné jsou místní obří baňaté hliněné džbány, "las ollas de agua", které stojí před mnoha vchody do domů. Tyto džbány jsou charakteristickým rysem zdejšího kraje a slouží jako vodní nádržky. Jakmile začne venku pršet, plní se postupně dešťovou vodou a voda se pak užívá k pití.

V provincii Camagüey najdeme pláž Santa Lucia, která je nejdelší na Kubě. Její korálové útesy a idylické pobřeží je místem těch nejlepších plážových hotelů na Kubě.

Další články:

Cayo Coco se nachází souostroví Jardines del Rey.
Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na Kubě sahá stovky let do minulosti.
Pláže a čistou vodu moře nabízí letovisko Varadero a jeho krásy.
Kuba získá letadla An-158, v roce 2013 budou dodána další dvě.
Zátoka Guantánamo leží v jižní části Kuby. Jmenuje se podle severněji položeného města Guantánamo.

Kuba - navigace

Provincie Camagüey je typická tradiční výrobou cukru, která spolu s chovem dobytka představuje hlavní zdroj příjmů místních obyvatel.


Tyto stránky používají cookies, jak jsou využívána vaše data.