Kuba

Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na Kubě

Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru má na Kubě tradici, která sahá stovky let do minulosti.

V devadesátých letech bylo v souvislosti s těžkou krizí po rozpadu SSSR a ztráty odbytiště a potravinové subvence rozhodnuto o diverzifikaci zemědělských plodin, 60% plochy, která byla do té doby využívána pro pěstování cukrové třtiny, bylo osázeno jinými plodinami a na 100 000 pracovníků bylo z cukrovarnictví přesunuto do jiných sektorů. V roce 2005 bylo v návaznosti na růst cen cukru a ethanolu rozhodnuto znovu investovat do podkapitalizovaného a zdevastovaného cukrovarnického průmyslu. Od té doby se plocha využívána pro pěstování cukrové třtiny téměř zdvojnásobila na 120 tisíc hektarů.

Po stále velmi nízké produkci cukru v minulých letech rozhodla kubánská vláda o restrukturalizaci celého oboru výroby cukru. V roce 2011 došlo ke zrušení Ministrerstva cukru, které bylo nahrazeno státním podnikem Azcuba. Tato změna byla provedena s cílem usnadnit vstup zahraničních investic do sektoru. Během posledních dvou desetiletí se produkce cukru pohybuje na úrovni přibližně 1,5 milionu tun, přičemž v osmdesátých letech dosahovala výše 8,2 milionu tun. Svého dna dosáhl kubánský cukrový průmysl v roce 2009-2010, kdy bylo sklizeno pouhých 1,1 mil. tun, což bylo nejméně za posledních 105 let.

Při současných nízkých sklizních a kontrahovaných vývozech do Číny musí Kuba cukr dovážet, především z Kolumbie a Brazílie.

V listopadu 2012 byla oznámena investice brazilské společnosti v hodnotě 200 milionů USD do kubánského cukrovarnického průmyslu. Cílem smlouvy podepsané s kubánskou státní společností Azcuba je zvýšit současnou produkci ve výši 30 000 t na 90 000 t. Jedná se o první zahraniční investici do kubánského cukrovarnického průmyslu od roku 1959.

Další články:

Zátoka Guantánamo je místo pronajaté Spojeným státům.
Pláže a čistou vodu moře nabízí letovisko Varadero a jeho krásy.
Kuba láká zahraniční investory na daňové prázdniny v nové obchodní zóně nedaleko Havany.
Kuba uvalila 400 procentní daň na dovážená auta, rychlou obměnu vozového parku nečekejme.

Kuba - navigace

Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na Kubě.


Tyto stránky používají cookies, jak jsou využívána vaše data.