Kuba

Havana

Havana (španělsky San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana) je hlavní město Kuby, známé také jako Paříž Karibiku. S přibližně 2,2 miliony obyvatel je třetím největším městem v Karibiku. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key West. Město se rozkládá na březích Atlantského oceánu, respektive Floridského průlivu.

Město Havana se nachází v zálivu, s velmi úzkým přístupem k tyrkysově modrému moři. Město samotné je ploché, s malým vyvýšením na východním břehu, kde se také nachází pevnost Castillo del Morra. Místní klima je velmi mírné, protože se město nachází v subtropickém pásmu. Vzhledem k tomu, že leží přímo u moře, má toto skvělé kubánské město dva mezinárodní jachetní přístavy, východní Marina Tarara a západní Marina Hemingway.

Havana je klíčovým dopravním uzlem celé Kuby, má významný přístav i mezinárodní letiště - Jose Martiho. Vede sem i Carretera Central - hlavní kubánská silnice. Vybudováno je i železniční napojení, na karibské poměry však poněkud kvalitnější (existuje rozsáhlá síť předměstské železnice). Městskou dopravu obstarávají pouze autobusy, drážní druhy dopravy zastoupeny nejsou. Vzhledem k špatné ekonomické situaci Kuby byly nasazeny do provozu speciální návěsové autobusy (Camello), avšak ty jsou již postupně nahrazovány modernějšími vozidly a plánuje se nákup nových autobusů z Čínské lidové republiky.

Město se může pochlubit velice barvitou historií a je plné budov v koloniální architektuře, které jistě ohromí svým šarmem ve španělském stylu všechny turisty. Kromě toho je metropole plná života a současně největším open-air muzeem na světě. Spolu s krásným přístavem je kulturním centrem Kuby.

Stará část Havany, nazývaná také jako La Habana Vieja, se rozkládá se v okolí náměstí Plaza de Armas. Se svými barokními a klasicistními památkami představuje jednu z nejstarších španělských koloniálních osad.

Nejen ve dne nabízí metropole různé možnosti zábavy, ale také v noci nabízí návštěvníkovi jedinečný veselý a uvolněný život.

Další články:

Cayo Coco se nachází v souostroví Jardines del Rey.
Pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na Kubě má své kořeny stovky let v minulosti.
Zátoka Guantánamo leží v jižní části Kuby. Jmenuje se podle severněji položeného města Guantánamo.
Varadero se nachází v severní části ostrova a hlavní město Havana je od něj vzdáleno 141 km.
Kuba získá letadla An-158, v roce 2013 budou dodány další dva stroje.


Kuba - navigace

Havana, hlavní město Kuby, je místo překypující energií a ruchem. Dnes zde žijí více než dva miliony obyvatel, což z ní činí nejlidnatější město Kuby.

V 17. století pak Havana zažila období výrazného růstu, kdy bylo vystavěno množství budov, kombinujících různé architektonické styly z oblasti Iberského poloostrova. Přepychové fasády se staly obětí času a jemného deště z roztříštěných vln. Nicméně právě v tom spočívá hlavní kouzlo Havany.


Tyto stránky používají cookies, jak jsou využívána vaše data.